XXIV wystawa - Uroda stołu Drukuj

uroda 01

XXIV wystawa z cyklu „Uroda stołu” -„Bajkowe stoły w karnawale”

Zasiąść do wspólnego stołu z postaciami z różnych bajek np. z Kopciuszkiem, Czerwonym Kapturkiem, Śnieżką , Szrekiem czy rodzinką Smerfów to możliwe zwłaszcza w karnawale. Udowodnili to uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych  i Hotelarskich w Sandomierzu.

Młodzież z klas drugich i trzecich wspólnie z nauczycielami i wychowawcami przygotowała 21 aranżacji baśniowych stołów z różnych stron świata. Karnawał to czas zabaw, balów, w czasie których bawią się zarówno dzieci jak i dorośli. Jest to również wspaniała okazja do przygotowania pomysłowej dekoracji stołu, bo warto zapewnić sobie i innym ucztę nie tylko dla podniebienia, lecz również dla oka.

Temat tegorocznej wystawy nie był prosty. Organizatorzy tego projektu wspólnie z gospodarzami wystawy - uczniami klasy IIA z pewnym niedowierzaniem patrzyli na swoją pracę i z niecierpliwieniem czekali na efekt końcowy.

Jak się okazało: czasu było mało, a pracy dużo. Najpierw wybór bajki, potem pomysł na aranżację, następnie zbieranie rekwizytów i ostatni etap - realizacja pomysłu, czyli wykonanie swojego „bajkowego dzieła”. Wszystkie te etapy były dla młodzieży bardzo pracochłonne i wymagały dużo inicjatywy od autorów oraz pomocy ze strony rodziców, nauczycieli, znajomych i od zaprzyjaźnionych ze szkołą i „Urodą stołu” instytucji. Pomoc ta okazała się niezbędna zwłaszcza przy zdobywaniu charakterystycznych dla danej opowieści przedmiotów.

I tak 17 stycznia 2020 roku aula szkolna na siedem dni zamieniła się w wielką księgę bajek.

Scena i centralne miejsce sali nawiązywały do obecnej pory roku i do bohaterów najpopularniejszej w tym okresie bajki – Królowej Śniegu. Długi stół z śnieżnobiałym tiulowym obrusem, pokryty płatkami śniegu,  z pięknymi białymi podtalerzami i srebrnymi sztućcami oraz z pomysłowo złożonymi serwetkami zapraszał na karnawałową kolację. Białe, długie świece w szklanych wazonach, ośnieżone kwiaty i porcelanowe ptaki oraz zimne światło lampek dopełniały tę mroźną i zimną dekorację.

Na wystawie najwięcej aranżacji nawiązywało do najbardziej znanych utworów baśniopisarzy, Hansa Christiana Andersena oraz braci Wilhelma i Jacoba Grimm. Były również bajki polskie, angielskie, czeskie, amerykańskie, rosyjskie, afrykańskie oraz „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Pomysły młodzieży na fantazyjne dekoracje stołu były różne. Odpowiednio dobrane kolory garderoby stołu (obrusów, serwetek, naperonów i skirtingów) wprowadzały nas w świat Czerwonego Kapturka, Smerfów, Szreka, Pszczółki Mai. W dekoracji stołu do bajki afrykańskiej „O młodym, dzielnym chłopcu” i polskiej „O smoku wawelskim” bardzo ważny okazał się motyw materiału idealnie pasujący do wzoru zastawy stołowej. Natomiast ułożone na stole rekwizyty takie jak lustra , świeczniki , złota klatka czy czerwona róża opowiadały historię: Alicji po drugiej stronie Lustra, Złotego ptaka, Dziadka Mroza , Pięknej i bestii . Wybierając bajkę o Złotej kaczce uczniowie tak nakryli okrągły stół , że wszystko na nim ułożone kręciło się wokół kaczki, a więc lustro symbolizujące taflę wody, złote kamienie i kwiaty podkreślające linię brzegową. W Żabim królu w środowisko bohatera wprowadzała nas szklana kula wypełniona po brzegi wodą , po której pływały świeczki niczym białe żagielki. Nietypowy kształt – bo łodzi miał stół Sindbada , a dekoracja przypominała królestwo Neptuna: szklane talerze w kształcie ryb, niebieski sizal oraz muszle morskie zapraszały do stołu wielbicieli ryb i przygód morskich. Na wystawie były również stoły, które przyciągały zwiedzających nie tylko zmysłem wzroku ale również, a może przede wszystkim zapachem. Pachnący lasem Rumcajsz największą ilością rekwizytów na wystawie oraz piernikowa aranżacja Jasi i Małgosi o korzennym zapachu przypraw: cynamonu, imbiru, goździków, anyżu i kardamonu. Nie lada wyzwaniem dla młodzieży okazało się przygotowanie stołów do bajek amerykańskich: Opowieść wigilijna, Miasteczko Halloween i Myszka Miki. Niezwykłe efekty dekoracji można było również osiągnąć poprzez fantazyjne ułożenie obrusu, który okazał się punktem wyjścia do dalszej kompozycji stołu Kopciuszka i Królewny Śnieżki. Zastawa, sztućce, pięknie złożone lnianie serwetki i okazałe świeczniki pięknie harmonizowały z obrusami, które pomysłowo ułożone przypominały karnawałowe suknie.

Na uroczyste otwarcie wystawy przybyło wielu gości. Młodzież opowiadała o swoich aranżacjach, a współpracujące ze szkołą sandomierskie hotele: „Pod Ciżemką”, „Anna”, „Dwór Dwikozy”, oraz Grodzki” zaprosiły do wspólnego biesiadowania przy suto zastawionym karnawałowym stole.

Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta. Zwiedzający dziękowali brawami, wspólnymi zdjęciami oraz ciepłymi wpisami do kroniki.

 Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tegorocznej wystawy: Bak Spółdzielczy w Sandomierzu, Sklep ABC dla domu, Dwór Dwikozy, Karczma Jandura , Hurtownia Kwiatów Sztucznych PRESTO DECO, Kwiaciarnia „Kasia” , Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy”’ oraz indywidualnym darczyńcom : nauczycielom, rodzinom, znajomym za pomoc w przygotowaniu wystawy. Gorące podziękowania dla wszystkich przyjaciół „Urody stołu”.

W przyszłym roku szkolnym zapraszamy na Jubileuszową XXV wystawę stołów - Muzyka „w powietrzu” czyli aranżacja stołu do ulubionego utworu muzycznego !

::Fotorelacja::