Wyróżnienie dla finalisty na ogólnopolskim konkursie recytatorskim Drukuj

W dniach 24-25 kwietnia 2010 roku w Łodzi obył się finał XVIII Ogólnopolskiego Harcerskiego Konkursu Recytatorskiego "Strofy o Ojczyźnie".Wziął w nim udział - po pomyślnym przejściu przez dwa wcześniejsze etapy konkursu  i uzyskaniu pierwszych miejsc - uczeń ZSGiH w Sandomierzu  Mateusz Dembowski

Wyjazd na finał był swoistą wycieczką, której program zapewniła Chorągiew Łódź.
Mateusz wraz z opiekunką – p. Agnieszką Stasiak – wyruszył do Łodzi już w piątek popołudniu, bowiem od rana w sobotę zaczynał się pracowity, intensywny i pełen wrażeń pierwszy dzień finału konkursu.Od godziny ósmej trwała rejestracja uczestników w Teatrze Arlekin w Łodzi, gdzie o godzinie 10 rozpoczęły się recytacje uczestników z kategorii I i II (czyli dzieci szkół podstawowych).W tym czasie recytatorzy z kategorii III i IV (czyli także Mateusz) mieli zapewnioną wspaniałą zabawę połączoną ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności podczas warsztatów teatralnych prowadzanych przez aktora Teatru Arlekin – Waldemara Presia.Po warsztatach oraz po recytacjach młodszych grup nastąpiła przerwa na obiad, zaraz po niej przesłuchania gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Trwały one aż do godziny osiemnastej.Uczestników konkursu wysłuchiwało liczne – ośmioosobowe – grono Jurorów.Mateusz wypadł podczas recytacji bardzo dobrze; jego satyryczno-humorystyczne teksty – podobały się publiczności oraz Jury, co uwidoczniło się w żywej reakcji na zasłyszany wiersz oraz prozę. Swoim występem Mateusz zdobył sobie grono wielbicieli, któzy po zakończeniu przesłuchań gratulowali recytacji oraz z zainteresowaniem dopytywali się o repertuar. Mateusz poproszony został także przez Jury o wystąpienie na niedzielnym koncercie recytatorów, co spotykało tylko nielicznych uczestników.

Po kolacji wszyscy recytatorzy zostali zaproszeni do pobliskiego CinemaCity na film w projekcji 3D pt. „Jak  wytresować smoka”.  Tak zakończyła się pełna wrażeń sobota.Nie wszyscy jednak mieli możność długo pospać, bowiem na godzinę ósmą musieli stawić się w Teatrze Nowym Ci, którzy mieli wystąpić na koncercie recytatorów. Do godziny 10.00 trwały próby, w których nie uczestniczyli opiekunowie.Potem zapełniła się widownia i rozpoczęto inscenizację złożoną z tych utworów, które najlepiej oddawały myśl przewodnią tegorocznego konkursu. Uczniowie występowali w czterech grupach. Mateusz, jako jedyny, występował dwa razy, prezentując fragment prozy oraz wiersz.Recytacje przeplatane były piosenkami we wspaniałym wykonaniu dwojga druhów - p. Eli Dudy-Fajkowskiej oraz p. Marcina Binasiaka.Po godzinnej przerwie ogłoszono werdykt Jury. Pełne napięcia oczekiwanie  zostało nagrodzone: Mateusz otrzymał wyróżnienie na XVIII OHKR „Strofy o Ojczyźnie”Gratulujemy sukcesu!

Po rozdaniu nagród nastąpiła również oczekiwana przez uczestników chwila – koncert Roberta Kasprzyckiego, znanego śpiewającego autora, twórcy takich piosenkę jak „Niebo do wynajęcia”, któremu towarzyszył Tomasz Hernik.Na tym zakończyła się tegoroczna przygoda z łódzkim finałem konkursu recytatorskiego.

 

Galeria zdjęć.