Cichociemni - sesja IPN Drukuj

cichociemni cd 01

W dniu 1 grudnia 2016 uczniowie klasy II LO podstawy wojskowości i ratownictwa medycznego z nauczycielem historii Alicją Szatan uczestniczyli w sesji naukowej przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Sandomierzu  poświęconej Cichociemnym.

Podczas sesji uczniowie Agata Bielecka, Maciej Baran, Kacper Bartoszek, Michał Niezgoda realizujący projekt „Wywalcz Jej wolność lub zgiń”- historie Cichociemnych  organizowanym przez Fundację BO WARTO zaptrezentowali  stronę internetową o Stanisławie Sołtysie ps. „Sowa”, „Wójt”- Cichociemnym.  Zebrani byli pod wrażeniem zebranego  materiału źródłowego i opracowanego życiorysu biohatera.

Dr Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach  przedstawił rys historyczny Cichociemnych  i sylwetki żołnierzy związanych  z ziemią świętokrzyską.  Zwrucił uwagę na to, że było ich tylko 316  a zrzuceni  na spadochronach do umęczonej Polski budzili strach wśród okupantów.

W tym też dniu uczniowie odwiedzili Cmentarz Katedralny, na którym spoczywa  Cichociemny- Stanisław Sołtys, który urodził się 1 grudnia zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłego. 

Zdjęcia