Uczciliśmy 75 rocznicę powstania Armii Krajowej Drukuj

armia krajowa 02

14 lutego 1942 roku  na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa, następczyni Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Pierwszym dowódcą AK został gen. Stefan Rowecki "Grot". Celem AK było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie do ogólnokrajowego powstania.

Oddanie hołdu tym, którzy   walczyli o wolność  to  zobowiązanie kolejnych pokoleń. Uczniowie  klasy I, II, III Liceum Ogólnokształcącego podstawy wojskowości i ratownictwa medycznego 14 lutego swoim działaniem podkreślili znaczenie tego wydarzenia. Na terenie szkoły rozwieszono okolicznościowe plakaty. Przygotowano  specjalną audycję przez radiowęzeł szkolny. Uczniowie klasy II LO  zapalili znicze na Cmentarzu Katedralnym  w kwaterze Armii Krajowej Pielaszowiaków, grobie Cichociemnego Stanisława Sołtysa i symbolicznej mogile p.płk. Antoniego Wiktorowskiego- Kruka.  O godzinie 17.00 Poczet Sztandarowy szkoły i delegacje uczniów  wzięły  udział w sandomierskich obchodach

„Światełko dla Armii Krajowej”. Delegacje  uczniów klas Liceum Ogólnokształcącego podstawy wojskowości i ratownictwa medycznego podczas uroczystości wypowiedzieli słowa przysięgi jaką w czasie  wojny składali żołnierze AK. Tą lekcję historii i patriotyzmu przygotowała z młodzieżą Alicja Szatan.

::Galeria::