Poranek Zdrowia Kobiety Drukuj

poranek zdrowia kobiety 01

17 marca odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu kolejne z cyklu spotkań edukacyjnych z zakresu profilaktyki zdrowia, połączone z warsztatami zdrowia i otwartą „onkolekcją”.

Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczniów dotyczących zdrowia kobiety, promowanie profilaktyki antynowotworowej, budowanie nawyków dotyczących badań profilaktycznych, zdrowego stylu życia, dbania o swój organizm – jednym słowem poznanie „recepty na zdrowie”. Dla wszystkich uczennic szkoły profesjonalną prelekcję o zdrowiu intymnym młodej kobiety przeprowadził ginekolog, lek. med. Tomasz Mucha.

Gośćmi tego dnia były również:

  • panie ze Świętokrzyskiego Klubu Amazonek, które przybliżyły profilaktykę raka piersi, opowiadały o uczestnictwie w „onkorejsie”, który ma zwrócić uwagę na zapobieganie nowotworom kobiet.
  • specjalista ds. epidemiologii W Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu pani Dorota Mazur–Alvarez, która poruszyła problematykę higieny w ochronie zdrowia kobiet oraz uwrażliwiała, na podstawie projekcji filmu na zakażenia wewnątrzszpitalne.

- pani Anna Suchecka z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej przybliżyła tematykę Kodeksu Walki z Rakiem. Stanowi to ważny element realizowanego przez szkołę po raz trzeci ogólnopolskiego programu „Szkoła Promująca Europejski Kodeks Walki z Rakiem”.

Przedstawiciele klas uczestniczyli w otwartej „onkolekcji” na temat „Recepta na zdrowie kobiety”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczyciela biologii Danutę Szczygielską wraz z „asystentkami” – uczennicami klasy I LO: Angeliką Zimnicką, Pauliną Wojciechowską, Karoliną Podolecką, Klaudią Krakowiak, Pauliną Doczekalską. Aby przeprowadzić taką lekcję uczennice pod kierunkiem nauczyciela przygotowały pięć tematycznych zagadnień wokół których toczyła się lekcja:

  • zdrowe śniadanie, czyli zdrowy poranek i zdrowy dzień.
  • Madame Fit, czyli trening plank na wysmuklenie sylwetki.
  • mama i ja, czyli jak zachęcisz mamę do badań.
  • zawsze piękna, bo zdrowa, czyli o krok przed rakiem.
  • „wstążeczki” zdrowia.

Podsumowaniem tych zajęć przeprowadzonych metodą OK stało się wypisanie przez uczniów recept na swoje zdrowie, które zatwierdziły nauczycielki „asystentki”.

Poruszone podczas spotkania edukacyjnego aspekty profilaktyki zdrowia znajdują odzwierciedlenie w Kodeksie Walki z Rakiem oraz wpisują się w zagadnienia będące integralną częścią realizowanych w szkole programów „Podstępne WZW”, „Znamię? Znam je!”. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały edukacyjne w postaci ulotek prozdrowotnych. Jako efekt spotkania zostaną wydane wewnątrzszkolne materiały edukacyjne dla uczniów.

::Galeria::