Udział w „Paradzie Pierogów” w Państwowy Koledżu Technologii i Biznesu w Iwanofrankowsku na Ukrainie. Drukuj

W dniach 16-18 listopada delegacja ZSGiH w składzie:

 

dyrektor szkoły Dariusz Łuczak, z-ca dyrektora Ewa Jedlińska, Edyta Młodochowska oraz uczennice kl. II TG Katarzyna Baran, Ewelina Grabowska i Aleksandra Rybusińska uczestniczyła w wizycie w Iwanofrankowsku.

 

Pierwszego dnia pobytu w zaprzyjaźnionym Koledżu delegacja wzięła udział  w uroczystościach związanych z Dniami Studenta. Młodzież przedstawiała swoje talenty taneczne i wokalne. Drugiego dnia odbył się konkurs „Parada Pierogów”. Składał się z trzech konkurencji. W pierwszej należało jak najszybciej uformować 12 sztuk kształtnych, dobrze zlepionych pierogów. Podczas drugiej konkurencji w czasie 5 minut należało nadać pierogom ciekawy, niepowtarzalny kształt. Trzecia konkurencja to t.zw. „praca domowa”. Temat tegorocznej bracy brzmiał „Pierogi dla studentów”. Nasze uczennice przygotowały pierogi z mąki razowej z farszem z kaczki podane na sosie żurawinowym. W ramach konkursu oceniana również była prezentacja drużyny.

Po posumowaniu punktów za wszystkie konkurencje nasza uczniowska delegacja zdobyła nagrodę Gram Prix.

Wieczorem uczennice ZSGiH wraz z koleżankami zwiedzały miasto i zostały zaproszone na kolację.

Trzeciego dnia pobytu uczestnicy zwiedzili Muzeum Pisanek w Kołomyi.

Pobyt w Iwanofrankowsku był pełen niezapomnianych wrażeń.

 

Pierogi z mąki razowej z farszem z gotowanej w warzywach kaczki podane z na sosie żurawinowym.

Delikatne nadzienie, które jest sekretem potrawy, jaką są pierogi z kaczką, opiera się na cierpliwie przygotowywanym farszu doprawionymmajerankiem i czosnkiem.

Nasze pierogi z kaczki, choć zrobione z gotowanego mięsa są bardzo soczyste. A wszystko dzięki dwóm prostym trikom. Po pierwsze, mięso po ugotowaniu studzimy w wywarze, dzięki temu nasiąka nim i po zmieleniu jest miękkie i delikatne. Oprócz tego do farszu dodajemy mocno zredukowany wywar, w którym mięso się gotowało. Trzeba go odparować tak, by zostało tylko kilka łyżek i wmieszać w farsz. Doda mu smaku i niesamowitej soczystości.

 

Składniki:

Na farsz z kaczki:

  • 300 g mięsa z kaczki ugotowanego jak do rosołu
  • warzywa z rosołu, w którym gotowała się kaczka (marchew, por, seler, pietruszka)
  • 1 cebula
  • 50 g ugotowanej kaszy jęczmiennej
  • sól, pieprz, czosnek, majeranek, tymianek

Na ciasto na pierogi z kaczką:

  • 1 kg mąki mąki razowej
  • 2 łyżki masła
  • sól
  • gorąca woda (ile zabierze)

Wykonanie:

Cebule siekamy drobno i szklimy na oleju.

Mięso i warzywa przekręcamy przez maszynkę/miksujemy na farsz. Mieszamy z cebula, kaszą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, doprawiamy do smaku solą, pieprzem  i niewielką ilością majeranku i tymianku.

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy do niej sól i masło. Wyrabiamy ciasto dodając stopniowo wodę.

Gotowe ciasto wałkujemy cienko, wykrawamy kółeczka, nadziewamy farszem, składamy na pół i zlepiamy końce dokładnie.

Gotujemy w osolonym wrzątku ok 3-5 minut od momentu kiedy wypłyną.

 

Wartość odżywcza pierogów z mięsem kaczki

Kacze mięso to dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B. Porcja 100 g mięsa z kaczki ze skórą, która jest bardzo tłusta, to 202 kcal, natomiast to samo mięso bez skóry to jedynie 132 kcal.

Kaszę jęczmienną poza cechami wspólnymi dla wszystkich kasz takimi jak: wysoka zawartość błonnika, kaloryczność na poziomie 350 kcal na 100 g oraz duża zawartość węglowodanów złożonych, wyróżnia ją większa ilość wapnia ważnego nie tylko dla kości i zębów, ale również niezbędnego dla poprawnej pracy mięśni. Oprócz tego posiada większą zawartość witaminy K, której prawidłowy poziom jest niezbędny w procesach krzepliwości krwi. Kolejny atut to duża zawartość minerałów odpowiadających za witalność i sprawność fizyczną, a więc cynku, żelaza oraz potasu. Jednakże zawiera nieco mniej witamin z grupy B, w porównaniu do pozostałych kasz. Pomimo tego witaminy te są obecne w kaszy jęczmiennej i mogą korzystnie wpływać na pracę naszego mózgu, poprawiając koncentrację oraz wpływając na nastrój. Niewątpliwą zaletą jest jej wpływ na pracę układu wydalniczego. Dzięki temu usuwa zbędne matabolity z organizmu, w łagodny sposób go oczyszczając. Działanie to zawdzięcza również obecności błonnika, który wiąże w jelitach niektóre jony metali ciężkich oraz „złą” frakcję cholesterolu: LDL. Działanie to potęguje występowanie witaminy PP (niacyny), która również obniża zawartość cholesterolu. Przeciwdziała także anemii, wpływając na prawidłową produkcję płytek krwi. Jednocześnie wzmacnia układ nerwowy.

Składniki odżywcze mąki razowej to przede wszystkim dużo błonnika, którego zawartość jest dużo mniejsza w innych rodzajach mąki. Błonnik służy naszemu ciału regulując pracę jelit   i ułatwiając wydalanie, dzięki czemu nasz metabolizm może działać szybciej a my mamy lepsze samopoczucie.

Oprócz błonnika, w mące razowej zawarte są także minerały. Minerały zawarte w mące razowej to przede wszystkim fosfor, żelazo i cynk. Minerały te przyczynią się do poprawy funkcjonowania wielu naszych organów, takich jak serce, mózg czy cały układ trawienny.

Oprócz tego, mąka razowa posiada przewagę nad mąką zwykłą w postaci mniejszej zawartości skrobi. Skrobia jest szkodliwa dla naszego organizmu, ponieważ pęcznieje w naszym żołądku i tworzy pewnego rodzaju 'klej', który utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia proces trawienia.