XIX TURNIEJU SZKÓŁ - WYNIKI Drukuj

turniej szkol zsgih

XIX TURNIEJ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POWIATU SANDOMIERSKIEGO „FOLKLOROWISKO”

12 kwietnia odbył się w naszej szkole już po raz XIX Turniej Szkół Ponadgimnazjalnych pod honorowym patronatem Starosty Sandomierskiego – pana Stanisława  Masternaka.

Zaproszenie do udziału  w tej cyklicznej już imprezie przyjęło 7 szkół ponadgimnazjalnych:

* Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej

* Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego

* Zespół Szkół Technicznych I Ogólnokształcących  im. Z. Strzeleckiego

* I Liceum Ogólnokształcące  Collegium Gostomianum

* II  Liceum Ogólnokształcące    im. T. Kościuszki

* Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Chobrzanach

* Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN.

Spotkania uczniów szkół średnich trwają już od 1999 roku, a organizowane są  w ostatnich dniach karnawału. W tym roku  turniejowe wzmagania wyjątkowo odbyły się wiosną. Temat  turnieju  „FOLKLOROWISKO” czyli wiosna na ludowo promował folklor, który jak wiemy, że jest bardzo ważną częścią naszej polskiej tradycji i kultury, namawiał również: „aby szanując tradycję zdobić ja po swojemu”

Motyw przewodni okazał się bardzo widowiskowym tematem. Intensywnie pracowały u całej widowni zwłaszcza dwa zmysły: słuchu (dużo wysokich dźwięków, „zaśpiewy”) oraz zmysł wzroku (duża ilość kolorów i wzorów począwszy od łowickiego, kurpiowskiego, a skończywszy na góralskim).

Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Młodzież pod bacznym okiem nauczycieli przygotowywała swoje trzyminutowe programy w następujących kategoriach: piosenka, scenka kabaretowa, taniec, sport oraz MISS i MISTER . Kciuki za nich trzymali przybyli na imprezę  dyrektorzy szkół, opiekunowie oraz wierni kibice.
Jury w składzie: Sylwester Łysiak, Jadwiga Skuza, Wojciech Dumin, panie z Koła Gospodyń  Wiejskich „Dwikozianki”  przyglądało się wszystkim występom i podziwiało umiejętności  wokalne, aktorskie, taneczne i sportowe. Najczęściej śpiewaną piosenką ludową była LIPKA czyli „Z tamtej strony jeziora”.  Niezwykle trudną, ale jakże widowiskową konkurencją okazał się natomiast taniec ludowy. Tutaj artyści w pięknych strojach ludowych popisywali się swoją sprawnością fizyczną zwłaszcza w tańcach zbójnickich z rejonu Podhala. Mogliśmy też podziwiać oberka, chodzonego czy krakowiaka. Dużo śmiechu było podczas oglądania scenki kabaretowej na ludowo. Dobrze zbudowane postacie, charakterystyczne w swoim wyrazie oraz dobra interpretacja słowno-dykcyjna. Oto ocena tej konkurencji przez znawcę tematu – przewodniczącego jury, regionalistę  Sylwestra Łysiaka. Trudny orzech do zgryzienia miało Jury podczas oceny konkurencji Miss i Mister . Bo wszystkie uczestniczki konkursu  „Miss” były piękne, bardzo ładnie wyglądały w aranżacjach ludowych i bardzo dobrze prezentowały się na scenie, a panowie walczący o tytuł „Mistera” przystojni, zalotni i z dużym temperamentem. Hitem okazała się konkurencja sportowa – ubijanie białek trzepaczką. Nie było to takie łatwe, ale zawodnicy dzielnie walczyli do końca i nie poddawali się. Panie z Koła Gospodyń każdą miskę z ubitą pianą z białek podnosiły i odwracały do góry nogami. Miski z ubitymi białkami pierwszych czterech zawodników wytrzymały ten sprawdzian. Pozostałym nie udało się dobrze wykonać zadania, bo źle było oddzielone żółtko od białka. Wygrał oczywiście najlepszy z czasem 2.12. Ale nie ma się co dziwić, bo Krystian jest uczniem klasy gastronomicznej. Przez cały czas trwania Turnieju, między występami szkół panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dwikozianki ” w składzie Ewa Klocek, Maria Broda, Maria Ogórek, Halina Cetot oraz Maria Hil śpiewały znane i lubiane piosenki ludowe.
W przerwie wystąpił zespół „Restart” z solistką Luizą Zimoląg. Można było również skosztować barszcz biały z jajkiem i kiełbasą przygotowany przez młodzież z Technikum Gastronomicznego.
Na zakończenie gratulacje wszystkim uczestnikom turnieju złożył Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Janusz Suszyna.
Po ogłoszeniu wyników przez Przewodniczącego Jury i wręczeniu pucharów Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, Dariusz Łuczak zakończył XIX Turniej Szkół Ponadgimnazjalnych i zaprosił wszystkich za rok na jubileuszowe spotkanie.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują za pomoc i wsparcie: Starostwu Powiatowemu w Sandomierzu, Klubowi Sympatyków Szkoły „Sandomierska Marmolada” , Kołu Gospodyń Wiejskich „Dwikozianki”. Sandomierskiemu Centrum Kultury oraz Samorządowi Uczniowskiemu, wszystkim uczniom i nauczycielom pracującym nad sprawnym przebiegiem XIX Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych.

Naszą szkołę na Turnieju reprezentowali uczniowie:

 • Piosenka: Monika Jońca, Maciej Baran
 • Taniec: Klaudia Chorab, Weronika Stempień, Aleksandra Rybusińska, Klaudia Macias
 • Scenka: Maciej Baran, Michał Gorczyca, Kacper Kiliański
 • Miss i Mister: Wioletta Kozieja i Mateusz Smolarski
 • Sport: Krystian Piasecki
 • oraz konferansjerzy Turnieju: Anna Szafrańska i Maciej Baran

Gratulacje dla wszystkich artystów tegorocznego spotkania turniejowego.

 

WYNIKI XIX TURNIEJU SZKÓŁ

 

Kategoria: Piosenka ludowa

 • I miejsce: ZSGiH Sandomierz 
 • II miejsce: PZSE Sandomierz      
 • III miejsce: ZSTiO w Sandomierzu

Kategoria: Kabaret na ludowo

 • I miejsce: I LO Collegium Gostomianum
 • II miejsce: ZSGiH Sandomierz        
 • III miejsce: LO Chobrzany     

Kategoria: Taniec ludowy

 • I miejsce: PZSE Sandomierz      
 • II miejsce: ZSGiH Sandomierz         
 • III miejsce: II LO Sandomierz

Kategoria: Konkurencja sportowa

 • I miejsce: ZSGiH Sandomierz    
 • II miejsce:  II LO Sandomierz
 • III miejsce: ZSCKR Sandomierz

Kategoria: Miss

 • I miejsce: II LO Sandomierz
 • II miejsce: ZSGiH Sandomierz  
 • III miejsce: ZSTiO w Sandomierzu

Kategoria: Mister

 • I miejsce: LO Chobrzany
 • II miejsce: ZSGiH Sandomierz  
 • III miejsce: II  LO  Sandomierz

::Galeria::