Złota rocznica MATURY w Sandomierskiej “Marmoladzie” Drukuj

absolwenci 04

Jest maj, piękny słoneczny dzień. Przed budynkiem Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu kwitną kasztany , bzy i rajskie jabłonie. Cisza na korytarzach szkolnych i cisza w klasach. Trwa matura 2016.

W tym samym czasie odbywa się spotkanie absolwentów sandomierskiej "Marmolady" rocznik matury 1966. To oni 50 lat temu przygotowywali się do bardzo ważnego wydarzenia w swoim życiu – egzaminu dojrzałości w Techniku Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, zwanego potocznie "Przetwórczakiem". Język polski pisali 23 maja i mieli do wyboru trzy tematy. Najwięcej ówczesnych maturzystów wybrało temat pierwszy: "Uzasadnij, która epoka literacka tysiącletniej kultury polskiej odegrała Twoim zdaniem w życiu naszego narodu rolę szczególnie ważną". Drugi dotyczył bohaterów literatury romantycznej, a trzeci godności człowieka w literaturze okresu wojny i okupacji. Łza się w oku kręci , czas tak szybko mija! Dzisiaj przedstawiciele trzech klas V przyjechali do Swojej szkoły, aby omówić szczegóły zjazdu rocznika 1966 z Dyrektorem Szkoły Dariuszem Łuczakiem oraz ze stowarzyszeniem - Klubem Sympatyków Szkoły Sandomierska “Marmolada” Absolwenci Sandomierskiej „Marmolady” co kilka lat spotykają się na zjazdach, które stały się już tradycją Naszej Szkoły.

1września 1961 r. mając zaledwie 14 lat przyjechali z różnych stron kraju, by uczyć się w Technikum Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Sandomierzu. Jedynej wówczas takiej placówce oświatowej w Polsce. Jak mówią, lata spędzone w murach tej szkoły były czasem szczególnym. Wspominamy je ze wzruszeniem. Ta szkoła była naszym domem .” Tu spędzili 5 lat. Do domu z internatu wyjeżdżali tylko na święta – przeważnie dwa razy w roku no i na wakacje ,oczywiście po praktyce zawodowej, która również była daleko od miejsca zamieszkania.

absolwenci 01

 

absolwenci 02

 

absolwenci 03

105 osób w trzech klasach: A ,B , C . Wyjątkowi młodzi ludzie uzdolnieni artystycznie (malowali, śpiewali i tańczyli), muzycznie (grali na różnych instrumentach muzycznych) i sportowo ( grali z sukcesami w piłę nożną, w koszykówkę, uprawiali lekkoatletykę, a nawet grali w szachy). Pomysł zjazdu z okazji złotego jubileuszu MATURY 1966 narodził się podczas spotkania “Pasja i sukces” , które odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu we wrześniu 2014r.To na tym spotkaniu absolwenci postanowili się “skrzyknąć” w jak największej liczbie. I udało się to komitetowi organizacyjnemu w składzie: przewodniczący i główny koordynator Czesław Michalski oraz Doniec Joanna z d. Mirecka, Geisler Wiesława z d. Newlacil, Korpak Helena z d. Bryndza, Lewczuk Krystyna z d. Sterniczuk, Wasiak Władysława z d. Magryś, Cichoń Leszek, Dunaj Edward, Durlik Waldemar, Fąfara Andrzej, Godzisz Stanisław, Libera Antoni, Lorenc Wojciech, Wacław Mądzik. Swój udział w zjeździe 21 maja 2016r. potwierdziło 80 absolwentów TPOW. Przyjadą na spotkanie po latach z kraju i za granicy. Niektórzy faktycznie zobaczą się dopiero po raz pierwszy po tak długim okresie czasu, chociaż była taka okazja 20 i 10 lat temu na Jubileuszu 50-cio i 60- cio lecia Szkoły.

Każda rocznica jest okazją do wspomnień. A spotkanie 21 maja 2016 roku nauczycieli i uczniów, których łączy wspólny czas spędzony w Sandomierskiej ”Marmoladzie”(1961-1966) będzie chwilą refleksji i powrotu pamięcią do lat minionych.

CZEKAMY NA WAS DRODZY ABSOLWENCI !!!