Zjazd absolwentów rocznika 1961-1966 Drukuj

absolwenci 1966

W sobotę 21 maja 2016r. do ZSGiH przybyli bardzo wyjątkowi goście – absolwenci Technikum Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego rocznik 1961-1966.

Przyjechali z różnych stron Polski i Świata (min. z USA i Australii). Wrócili do Swojej szkoły “Sandomierskiej Marmolady, by spotkać się z okazji 50- lecia MATURY i "przytulić wspomnienia" wspomnienia z tamtych lat.

Na jubileuszowe spotkanie przyjechało 70 absolwentów z klas: VA wychowawca Zbigniew Kubiś, VB – wychowawca Wincenty Pałacha i z VC wychowawca Tadeusz Krcha. Niektórzy z nich nie widzieli się aż pół wieku. Nie było jednak problemu z wzajemnym rozpoznaniem się, bo Komitet Organizacyjny Zjazdu zadbał o to i przygotował identyfikatory z fotografią maturalną. Okrzyki radości, uściski oraz łzy wzruszenia było słychać i widać na każdym kroku. Spotkanie rozpoczęła msza święta kościele św. Józefa w intencji zmarłych profesorów i kolegów.

Następnie absolwenci udali się do szkoły i wspólnie z Kuratorem Świętokrzyskim panem Kazimierzem Mądzikiem, Naczelnikiem wydziału oświaty, kultury i sportu Januszem Suszyną oraz Dyrektorem Szkoły Dariuszem Łuczakiem odsłonili tablicę upamiętniającą nauczycieli i wychowawców rocznika 1961-1966.

Oficjalne spotkanie odbyło się w auli szkolnej, w miejscu gdzie 50 lat temu dokładnie 23 maja 1966 roku zdawali maturę z języka polskiego.

Piosenka "Już za rok matura" Czerwonych Gitar (skomponowana przez Klenczona dokładnie w 1966 roku ) oraz prezentacja multimedialna  przygotowana przez młodzież ZSGiH rozpoczęła to niezwykłe spotkanie. Spotkanie przywołujące pamięcią najmilsze wspomnienia z lat młodości, przypominające przeżycia i wydarzenia za którymi tęsknią i o których często opowiadają swoim dzieciom i wnukom.

Dyrektor Dariusz Łuczak bardzo serdecznie przywitał absolwentów którzy ukończyli szkołę w roku 1966r i powiedział min. ”Państwa historia zatoczyła koło i znów po 50 latach spotykacie się w murach swojej szkoły, a Wasza frekwencja potwierdza fakt, że sentymentem darzycie ten okres spędzony w słynnej Marmoladzie- słynnej także dzięki Wam drodzy absolwenci”

Również bardzo ciepłe i wzruszające były wystąpienia zaproszonych na uroczystość gości. Świętokrzyski Kurator Oświaty podkreślił rangę uroczystości, a wzruszenie wywołały szkolne   wspomnienia „złotych absolwentów”. Natomiast Naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu wyraził ogromne zadowolenie z faktu iż szkoła w taki sposób kultywuje tradycje i powraca do niej.

Kwiaty i ciepłe słowa podziękowania skierowali absolwenci do swoich nauczycieli i wychowawców obecnych na zjeździe – do profesorów: Zdzisława Pytlaka, Marianny Piątek, Ryszarda Piątek, Teresy Duszy oraz Zygmunta Duszy.

Jak mówili, był to wyjątkowy rocznik, rocznik pełen pasji sportowych, muzycznych i artystycznych. W tym czasie w szkole działała Orkiestra Dęta, Zespół muzyczny „Czerwone Koszule” oraz Zespół Jazzowy.

Obecna na spotkaniu wnuczka profesora Pałachy pani Barbara Saletra dziękowała za zaproszenie i miłe słowa o swoim dziadku. Również nie kryła wzruszenia.

Wieczorem na absolwentów czekał jubileuszowy tort oraz niespodzianka – mini recital poezji śpiewanej w wykonaniu 12 letniego Oskara Jury- Piórkowskiego, wnuka jednego z absolwentów.

Drodzy Absolwenci!

Było cudownie razem z Wami przebywać i słuchać Waszych wspomnień. Czujemy się dumni i zaszczyceni, że cząstka Waszych losów osobistych

i zawodowych związana jest z naszą szkołą. Życzymy Wam dalszych życiowych sukcesów, kolejnych równie udanych zjazdów i zapraszamy Was do tej słynnej ” Sandomierskiej Marmolady”

 

Zdjęcia

Film