Młodzieżowy Poligon Wojskowy w PRZEBRNIE /k. Krynicy Morskiej Drukuj

Nietypowy charakter miał w tym roku I Turnus Obozu Harcerskiego w PRZEBRNIE, gdzie od 39 lat wypoczywa młodzież i dzieci Sandomierza i okolic. A to za sprawą poligonu młodzieżowego, jaki odbywała na Mierzei Wiślanej grupa 27 uczniów z I klasy Liceum Ogólnokształcącego – podstawy wojskowości, uczących się w Zespole Szkól Gastronomicznych i Hotelarskich.

 

Poligon wakacyjny jest integralną częścią procesu dydaktycznego związanego z realizacją przedmiotu podstawy wojskowości i zaistniał dzięki współpracy szkoły z Komendą Hufca ZHP SANDOMIERZ w kultowym dla miłośników przyrody miejscu, w dniach 6 – 17 lipca 2011r.

Pobyt na poligonie dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Byli i tacy, którzy zobaczyli morze po raz pierwszy.

Program szkoleniowy był różnorodny i obejmował zajęcia z obozownictwa, łączności, sygnalizacji, samarytanki. Nieodłącznym elementem szkolenia była oczywiście musztra i poznawanie regulaminów.

Już sam wygląd dziewcząt i chłopców w mundurach wojskowych robił duże wrażenie na  wczasowiczach i uczestnikach obozu.

Kilkunastodniowy pobyt na poligonie oprócz licznych walorów edukacyjnych był również pewną próbą konfrontacji marzeń i wyobrażeń o wojskowym powołaniu z realiami życia w nie zawsze komfortowych warunkach, w stanie stresu i gotowości bojowej. Pełne podporządkowanie rozkazom dowódcy, dyscyplina i zmaganie się z własną słabością były dla naszych młodych kadetów przedsmakiem służby, jaka czeka przyszłych żołnierzy zawodowych.  Nie dla wszystkich okazało się to łatwe, dlatego  niektórzy kadeci stali się mistrzami w wykonywaniu  pompek…

Wolne od zajęć chwile wypełniły morskie kąpiele,  plażowanie, gry zespołowe, wypady do Krynicy. Wiele uroku miały wieczorne spotkania, gawędy i śpiewy  przy ognisku.

Niektóre zajęcia były niezwykle emocjonujące, wymagały odwagi, dobrej kondycji i sprawności fizycznej, np. przechodzenie na linie w powietrzu, kilka metrów nad ziemią, gry wojenne, podchody, nocne alarmy z określonym do wykonania zadaniem. Na wyróżnienie zasłużyli kadeci, którzy wypracowali  bardzo dobre wyniki, wykazali należyte  zdyscyplinowanie i duże zaangażowanie w realizację zadań programowych. Byli to: Arkadiusz Lipiec, Dominik Garnuszek, Teter Mateusz, Paulina Gałka. Szczególnie Paulina zaskarbiła sobie  sympatię i uznanie  kadry obozu i wypoczywających pedagogów, wykazując wyjątkowy hart, sprawność  i pogodę ducha.

Zajęcia programowe prowadzili oraz czuwali nad bezpiecznym wypoczynkiem młodzieży Dyrektor Szkoły -  Dariusz Łuczak, wychowawca do spraw wojskowych – Artur Dziewulski, oraz kadra młodzieżowa: Tomasz Biernacki, Bartosz Łuczak i Paweł Michalczuk. Na szczególne słowa podziękowania zasługuje  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu -  Janusz Chabel, który był pomysłodawcą i prowadzącym wiele poligonowych przedsięwzięć. Pan Janusz zadbał również o oprawę muzyczną i grą na trąbce tworzył  niepowtarzalny nastrój.

Wspólny pobyt w obozowej rzeczywistości bardzo zintegrował społeczność klasy wojskowej, pozwolił pedagogom poznać dobre i mocne strony wychowanków, przede wszystkim był dla wszystkich niesamowitą przygodą. Szczególnego znaczenia nabrały, śpiewane  ze wzruszeniem słowa starej harcerskiej piosenki:

Kto raz przyjaźni poznał moc, nie będzie trwonił słów
Przy innym ogniu w inną noc,  do zobaczenia znów”.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.