Awans naszych uczniów do centralnego etapu Mistrzostw Polski Pierwszej Pomocy Drukuj

pierwsza pomoc 10

„Nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu centralnego  Mistrzostw Polski Pierwszej Pomocy PCK szkół ponadgimnazjalnych pokonując sześć zespołów z naszego województwa”.

Po wygranych kwalifikacjach podczas Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się 26 kwietnia, nasz zespół rozpoczął przygotowania do etapu okręgowego. Apetyty młodzieży na pierwsze miejsce były bardzo duże, po ubiegłorocznym sukcesie i zajęciu II miejsca w Kielcach. Chociaż skład drużyny został bardzo mocno odmłodzony uczniowie wiele czasu poświęcili na indywidualnej pracy teoretycznej i praktycznej, oraz zgraniu się w zespole. Motywacja była tym większa, iż organizatorem tegorocznych zawodów był Rejonowy Oddział PCK w Sandomierzu a więc nasza grupa mogła się zaprezentować na „swoim terenie”. W skład zespołu weszli: Karolina Surowiec (kapitan), Kamil Nagórny, Angelika Zimnicka, Paulina Wojciechowska, Magdalena Paluch. W rezerwie pozostawały: Monika Rutkowska, Wiktoria Woźniak.
W sobotę 27 maja do Sandomierza na XXV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK przybyło siedem najlepszych zespołów z etapu rejonowego: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku Zdroju, VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zespół Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach, Liceum Ogólnokształcące im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie oraz Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu.

Zawody przebiegały podobnie jak w poprzednich edycjach. Uczestnicy pokonywali 7 stacji, z czego 5 z nich było punktowanych do ogólnej rywalizacji grup ratowniczych. Cztery stacje dotyczyły okazania się praktyczną wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a na ostatniej młodzież pisała test z wiedzy teoretycznej. Dwie stacje tzw. „relaks” wkomponowane były w trasę zawodów ale miały charakter rozluźniający uczestników, choć na nich również przygotowano zadania odrębnie oceniane przez policjantów KPP i strażaków PSP w Sandomierzu.

Zadania na stacjach z zakresu udzielania pierwszej pomocy były dość trudne i wymagały nie tylko wykazaniem się umiejętnościami indywidualnymi ale przede wszystkim zgraniem się w grupie. Na każdej z tych stacji inscenizowane były zdarzenia z dwoma osobami poszkodowanymi. Wymagało to sprawnej organizacji kapitanów drużyn, przydzieleniem przez nich czynności udzielania pierwszej pomocy członkom zespołu oraz koordynowaniem tych działań. Na każdej stacji sprawność i poprawność działań poszczególnych grup od momentu podejścia do zakończenia akcji oceniało skrupulatnie 2 lub 3 sędziów.

Nasza grupa okazała się w tym roku najlepszym zespołem pokonując pozostałe drużyny. Na dwóch stacjach nasz zespół zdobył komplet punktów a na jednej stracił tylko jeden.

Po odczytaniu wyników radości w naszym zespole nie było końca. Jest to niewątpliwie bardzo duży i historyczny sukces naszych uczniów. Mamy nadzieję, że drużyna powalczy za niecałe dwa tygodnie na etapie centralnym Mistrzostw Polski Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się w tym roku w Rzeszowie.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach zespołu do tegorocznych zawodów. Szczególne podziękowania dla członków Grupy Ratownictwa PCK Sandomierz za poświęcony czas na dodatkowe  zajęcia z uczniami.

 

::Galeria::