Wizyta ukraińskich pedagogów z partnerskiego Collegium z Iwanofrankiwska Drukuj
W dniach 6 – 9 czerwca 2013 roku przebywała w naszym kraju 16–osobowa delegacja pedagogów z Iwanofrankiwskiego Kolegium Technologii oraz Biznesu na Ukrainie. Dyrekcja i nauczyciele Kolegium przebywali Polsce w ramach realizowanego od 3 lat projektu PARTNERSTWO – programu wymiany młodzieży i współpracy szkół. Poznanie historii, zabytków miast i regionów krajów partnerskich należy między innymi do założeń realizacji  programu. Stąd przyjazd ukraińskiej delegacji do Polski.
Sandomierz powitał gości upragnionym  słońcem i z pięknie prezentował się w soczystej zieleni drzew i krzewów. Wizytę rozpoczęto od spotkania  w audytorium, gdzie Dyrektor szkoły mgr Dariusz Łuczak po powitaniu, przedstawił w prezentacji dokonania szkoły w ciągu ostatniego roku. Po obiedzie delegacja zwiedziła Stare Miasto, Trasę Podziemną, Katedrę, podziwiała Sandomierz i okolice z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej. Wieczorem  Dyrekcja i nauczyciele MARMOLADY zaprosili gości na spotkanie przy grillu w urokliwym zakątku Mokoszyńskiego parku.
W drugi dzień pobytu organizatorzy zaplanowali wycieczkę do Krakowa. To główny punkt programu  większości wycieczek zagranicznych w Polsce. Nie zawiodła  pogoda, królewskie miasto wyglądało wyjątkowo dostojnie w promieniach wiosennego słońca. Zachwyt i oczarowanie towarzyszyły wycieczkowiczom w trakcie zwiedzania kultowych miejsc Krakowa. Nieco innych emocji dostarczył pobyt w ogromnej Galerii Krakowskiej, gdzie najjjjjwiększe wrażenie robiły ceny.
Po zgiełku wyjątkowo zatłoczonego Krakowa miło było znaleźć się tym razem,  w wyjątkowo spokojnym  Zakopanem. W Domu Wypoczynkowym ZENEPOL czekali już  z kolacją wycieczkowicze z naszej MARMOLADY – kilkunastoosobowa grupa nauczycieli i pracowników szkoły. Krupówki nocą … zapewne na długo pozostaną w pamięci nie tylko tych, co zobaczyli je po raz pierwszy.
Sobota, 8 czerwca – wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego i piesze przejście szlaku nad Morskie Oko. Zaczęło się pięknie, ze słoneczkiem. Potem…,  jak to w górach. Chmury i deszcz, który wydawało się, będzie siąpił kilka dni. Ku naszemu zdziwieniu i szczęściu, Morskie Oko przywitało wszystkich słońcem i ziemsko -  cudownymi widokami… Niektórzy turyści polsko – ukraińskiej ekipy „wymiękli” i w drogę powrotną pomknęli na góralskich zaprzęgach. Nie dane im było przeżyć na szlaku górskiej burzy i marszu w strugach ulewnego deszczu. Wszyscy przemokli do suchej nitki,  mimo to uczestnikom dopisywały humory i było „zabawnie inaczej…”.
Ostatni dzień wspólnej integracji to wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Na szczęście dopisała pogoda. Widoki zapierające dech w piersiach! Zdjęcia z GALERII mówią, choć w części, same za siebie. Także z  wysokości 1959 metrów Polska jest naprawdę piękna!
Po wspólnym obiedzie, podziękowaniach i pożegnaniach delegacje udały się w drogę powrotną do swoich domów. I znów w natłoku powycieczkowych wrażeń bardzo wymownie rozbrzmiały, cytowane już kiedyś, słowa pewnej Pani przewodnik:
Świat ma tyle barw - wystarczy dostrzec,
Tyle dźwięków -  wystarczy posłuchać,
Tyle wrażliwości – wystarczy przeżyć.
Jednocześnie nie sposób nie zgodzić się z refleksją Zofii Nałkowskiej, iż „Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka” .