My w roli gospodarzy Drukuj

W dniach  23 – 29 października 2008 roku miała miejsce rewizyta grupy ukraińskiej w naszej szkole.

We czwartek – 23 października, późnym wieczorem Ukraińcy dotarli do Sandomierza. Uczniowie zamieszkali w rodzinach polskich uczniów, nauczyciele zostali zakwaterowani w pensjonacie.

W piątek - 24 października, do południa w auli szkolnej miało miejsce spotkanie Gości z Dyrektorem Szkoły, Burmistrzem miasta Sandomierza, Starostą powiatu sandomierskiego, Naczelnikiem Wydziału Edukacji, nauczycielami i młodzieżą naszej szkoły. Po części oficjalnej szkoły partnerskie przedstawiły prezentacje multimedialne: „Gdzie byliśmy – co widzieliśmy – narodziny przyjaźni”. Spotkanie uświetnił program artystyczny naszej młodzieży, przygotowany przez kol. Agnieszkę Stasiak. Następnie goście z Ukrainy zwiedzili naszą szkołę, wspólnie ze swoimi partnerami zawitali  do ich klas na spotkania z młodzieżą i nauczycielami. Po obiedzie w bursie szkolnej wszyscy udali się na zwiedzanie Sandomierza, a dokładnie jego pierwszy etap. Pod kierunkiem przewodnika wycieczkowicze zapoznali się z historią miasta, kościołem św. Józefa, Bramą Opatowską, podziwiali Rynek, Podziemia i Ucho Igielne. Zziębniętych uczestników wycieczki rozgrzały gry i zabawy przeprowadzone przez sandomierskich harcerzy podczas Międzynarodowego wieczoru integracyjnego „Poznajemy się”, pod kierunkiem druhny Komendantki Ewy Miękiny.

Sobota, 25 października miała charakter sportowy. W miejskiej hali sportowej pod kierunkiem dyrektora MOSiR– u, Janusza Chabla oraz kol. Adama Krakowiaka i Artura Dziewulskiego odbyły się Międzynarodowe manewry sportowe. W trakcie różnych pomysłowych zawodów i konkursów młodzież i nauczyciele mogli wykazać się sprawnością i zręcznością, mieli również okazję do wspaniałej zabawy. Wszyscy zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami. Po obiedzie w Kasynie Wojskowym młodzież wraz z opiekunami udała się do auli szkolnej, gdzie  Szkolna Grupa Ratownictwa zaprezentowała pokaz z zakresu pierwszej pomocy. Służbowe stroje, profesjonalny sprzęt, umiejętności młodzieży, wywarły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Opiekunowie kol. Leopold Wójcik, Edyta Młodochowska i Danuta Zajder przygotowali konkurs z wyjątkowymi nagrodami – maskotkami – kropelkami PCK. Wieczorem wielką „frajdą” okazała się 2-godzinna  wizyta w Miejskiej Pływalni z opiekunkami projektu i kol. Adamem Krakowiakiem.  Dość wspomnieć, iż do najbliższego basenu młodzież z Horodyszczów ma ponad 60 km.

26 października, w niedzielę do południa w pracowniach gastronomicznych miały miejsce Międzynarodowe manewry kulinarne. Pod okiem nauczycieli: Krzysztofa Jonaszka, Edyty Młodochowskiej i Marty Bator młodzież w mieszanych zespołach międzynarodowych przygotowała różne potrawy: żurek, parówki w naleśnikach, łazanki z kiełbasą, pizzę, krokiety z ryżem, warzywami i kiełbasą, sernik tęczowy na zimno, tartę z pieczarkami, porem i kiełbasą, zupę jarzynową z kiełbaskami, zapiekankę makaronową z kiełbasą, kiełbasę w pikantnym sosie z ziemniakami. Opiekunki projektu również włączyły się do pracy -  zadbały o deser, przygotowując szarlotkę. Po obiedzie „Co przygotowaliśmy, to zjedliśmy”, wszyscy udali się do Piszczel. Tu  w pięknej scenerii słonecznego jesiennego parku, pokonywali atrakcyjną „Ścieżkę Tarzana”. Zdobywanie kolejnych podniebnych konstrukcji dostarczyło wszystkim wielu emocji i wrażeń. Już w wieczornym klimacie zwiedziliśmy z ojcem dominikaninem kościół Św. Jakuba. Wieczorem znów korzystaliśmy z gościnności MOSiR-u na basenie. W wodzie relaksowali się (w przeciwieństwie do naszych uczniów – brak zainteresowania) wszyscy ukraińscy chłopcy i dziewczęta.

Poniedziałek, 27 października minął na wycieczce do Krakowa. Z podziwem i zachwytem zwiedzano kolejne zabytki i osobliwości dawnej stolicy Polski: Wawel z Katedrą, Smoczą Jamę, Rynek, Kościół Mariacki, Uniwersytet Jagieloński, Sukiennice, Kościół Franciszkański, Kurię Biskupią, gdzie żył i pracował papież Jan Paweł II jako biskup krakowski. Kraków ukazał się gościom w pięknej złotej polskiej jesieni ( było bardzo ciepło i słonecznie).

We wtorek, 28 października zaplanowaliśmy wyprawę do Fabryki Baniek w Nowej Dębie . Firma Biliński  powstała w 1995 roku, stosuje nowoczesną technologię produkcji, swoje produkty eksportuje do wielu krajów, głównie do USA. Oglądając proces produkcji, mogliśmy się przekonać, że wyprodukowanie bombki choinkowej wymaga nie lada umiejętności, cierpliwości, wyczucia i precyzji. Projektowaniem wzorów własnych i na życzenie klienta zajmuje się sam właściciel – Janusz Biliński. Podczas wycieczki młodzież miała okazję wypróbować swoje zdolności artystyczne, zdobiąc samodzielnie posrebrzone bombki. Również każdy otrzymał bombkę z wypisanym własnym imieniem. Po promocyjnych cenach wszyscy zakupili najnowsze wzory baniek. Wyprawa była dla wszystkich bardzo ciekawym doświadczeniem, przywołującym  piękne emocje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Po obiedzie w Zajeździe „Dębianka” przyjechaliśmy do Tarnobrzega na zakupy. Z uwagi na korzystne różnice w cenach, młodzież interesowały głównie firmowe  sklepy z odzieżą i obuwiem. Po powrocie do Sandomierza, goście mieli okazję bawić się na zorganizowanej  przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami; Katarzyną Krakowiak i Kingą Półgrabią,  szkolnej dyskotece. Wieczorem, w „Hadesie” Goście spotkali się z Dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły. Sympatyczną biesiadę od strony gastronomicznej przygotowały kol. Edyta Łukaszek  i Grażyna Siemaszek.

 

Ostatni dzień pobytu – środę, 29 października  rozpoczęliśmy od wizyty u Burmistrza miasta Sandomierza – Jerzego Borowskiego . Burmistrz przyjął nas w swoim pięknym gabinecie, opowiadał o swojej pracy i dokonaniach , odpowiadał na pytania  dotyczące przeszłości miasta, perspektyw rozwoju Sandomierza. Na pożegnanie goście otrzymali od Burmistrza podarki. Następnie grupa udała się na II etap zwiedzania miasta. Bardzo gościnnie przyjął nas Dyrektor Liceum COLEGIUM GOSTOMIANUM – Pan Krzysztof  Zieliński, osobiście oprowadził po nowoczesnych  klasopracowniach   i ciekawych zakamarkach szkoły, zapoznał z historią tego wyjątkowego  obiektu. Naszych gości zapoznaliśmy jeszcze z Domem  Długosza, Katedrą i Zamkiem Królewskim. Po obiedzie w „Ciżemce” i zakupie pamiątek w okolicznych sklepikach powróciliśmy do szkoły. W auli szkolnej odbyły się pożegnalne zabawy i konkursy. Dokonano podsumowania wizyty, po czym wszyscy udali się do domów  rodzin goszczących. Po pożegnaniach w rodzinach, o godz. 22.00,  ukraińscy partnerzy projektu udali się w drogę powrotną do Lwowa.

Autorki projektu: Agata Łuczak, Urszula Chabel i Małgorzata Michalczuk serdecznie dziękują;

 •  
  • Dyrekcji Szkoły -  za pomoc, wsparcie i zrozumienie;
  • Nauczycielom Szkoły – wymienionym i nie wymienionym w sprawozdaniu za pomoc zawodową i koleżeńską w trakcie pobytu grupy Ukraińskiej
  • Rodzicom i Młodzieży goszczącym partnerów z Ukrainy za bardzo gościnne przyjęcie i wielkie serce, a zwłaszcza Państwu: Stefaniakom, Ryczanom i Babci Sylwi Rutyny ( przyjęli po dwie osoby).

Podziękowania  za wsparcie finansowe  i pomoc organizacyjną kierujemy na ręce:

 •  Starosty Powiatu Sandomierskiego
 • Burmistrza Miasta Sandomierza
 • Dyrektora MOSiR –u
 • Właścicielom Hotelu pod „Ciżemką"
 • Hurtowni Di&Di
 • Firmie JAP
 • Komendzie Hufca ZHP
 • Oddziałowi PTTK